poniedziałek, 4 lutego 2013

Prawidłowy oddech to podstawa podczas ćwiczeń fizycznych

 

Inaczej oddychamy podczas ćwiczeń fitness czy aerobowych, kiedy chcemy zmaksymalizować swoją energię, a inaczej w trakcie jogi lub pilates, kiedy relaksujemy się
i rozciągamy mięśnie. Jeżeli nie skupiamy się na odpowiedniej technice oddychania, ćwiczenia mogą wydawać się trudniejsze, a niedostateczne dostarczanie tlenu może upośledzać spalanie tkanki tłuszczowej. Akcja „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej” uświadamia nam jak ważne jest prawidłowe oddychanie podczas sportu i w każdej dziedzinie naszego życia.

 

Główną funkcją układu oddechowego podczas treningu jest dotlenienie i usuwanie dwutlenku węgla z organizmu oraz zapobieganie wytwarzania się kwasu mlekowego. Prawidłowe oddychanie podczas wysiłku fizycznego to sprawa znacznie trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Wiele osób nieświadomie popełnia błędy, które mogą spowodować obniżenie efektywności podczas ćwiczeń. Nasz trening staje się wówczas mniej wartościowy. Lekceważenie prawidłowego oddechu w trakcie treningu prowadzi
w najlepszym razie do zakwasów.

 

Sposób w jaki powinniśmy oddychać różni się w zależności od wykonywanego ćwiczenia. Poprawne oddychanie podczas treningu siłowego to wdech powietrza nosem podczas najmniejszego napięcia mięśni i wydech przez usta wówczas, gdy mięsień jest w maksymalnym napięciu. Wdech powinien być głęboki, przeponowy. Oddychanie klatką piersiową jest zbyt płytkie i ogranicza dostęp tlenu przy wdechu oraz zmniejsza wydalenie z organizmu dwutlenku węgla przy wydechu.”- wyjaśnia Urszula Baranowska, trener fitness. „Przy ćwiczeniach aerobowych takich jak np. bieganie należy znaleźć stały rytm oddechu i dostosować go do rytmu naszych kroków.” – dodaje.

 

Prawidłowe oddychanie jest kluczowe podczas takich ćwiczeń jak joga czy pilates. W tych praktykach świadome oddychanie to nie tylko reakcja chemiczna, ale też skomplikowany proces energetyczny. Jednym z filarów jogi jest Pranayama - sztuka oddechu. Prana to energia życiowa,
a Ayama to rozprzestrzenienie się owej energii do każdej komórki ciała. W praktyce Pranayamy nieregularny oddech kontroluje się nadając mu świadomy przebieg.

 

„Praktykując asany (pozycje w jodze) poprawiamy jakość naturalnego, swobodnego oddechu. W miarę postępu w jodze cykl oddechowy staje się spokojniejszy, a cały system bardziej wydolny. Niektóre pozycje w jodze rozpoczynamy z wydechem, inne z wdechem wykorzystując oddech jako przewodnika do wewnętrznej podróży w głąb siebie.”- mówi Adam Ramotowski, instruktor jogi. „Pewne techniki Pranayamy możemy używać również do utrzymania drożnych kanałów nosowych, przez co nie będziemy mieć problemów np. z katarem.”- dodaje.

Oddychaj lepiej!

Biorąc pod uwagę istotną rolę prawidłowego oddychania nie tylko podczas ćwiczeń,
ale również w innych dziedzinach naszego życia, firma promując produkt Otrivin® Natural™ Eukaliptus zainicjowała akcję „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”. W ramach akcji w trzecim tygodniu lutego odbędzie się „Tydzień naturalnego oddychania”, podczas którego specjaliści będą prowadzić warsztaty dotyczące prawidłowego oddychania w różnych dziedzinach naszego życia.
W akcji wezmą udział certyfikowani trenerzy: fitnessu, jogi, pilates, biznesu, life coach oraz psycholodzy. Warsztaty odbędą się na terenie Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Poznania i Wrocławia.

Zaproszenia na zajęcia będzie można wygrać w konkursie „Akademia naturalnego oddychania” organizowanego przez radio RMF FM i RMF Classic.

 

Szczegółowy program akcji „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”, kalendarium warsztatów, wskazówki i filmiki edukacyjne na temat prawidłowego oddychania znajdują się na stronie akcji www.oddychajlepiej.pl.

 

Partnerami akcji „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej” są:

Everybody Fitness Club (Warszawa); Centrum Fitness Olymp (Poznań); Joga na Foksal (Warszawa); The One Pilates Studio (Kraków); Akademia Biznesu (Wrocław), grupa TROP (Warszawa), Centrum Life Coachingu (Warszawa), Centrum Eksperesja (Trójmiasto); Kliniki Stresu (Warszawa) oraz RMF FM i RMF Classic.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz